15 травня 2024 року кафедрою теорії і методики фізичного виховання і спорту був проведений круглий стіл на тему «Оновлення освітньо-професійної програми «Фізична культура і спорт» бакалаврського рівня вищої освіти» зі стейкхолдерамиз метою вдосконалення та усунення невідповідності потребам стейкхолдерів означеної освітньої програми у змішаному форматі. Модератором круглого столу був гарант Юрій Дутчак.
До участі у роботі круглого столу були долучені:
-зовнішні стейкхолдерами: представники органів державнихі місцевих органів влади та громадських організацій сфери фізичної культури і спорту, випускники освітньої програми та науково-педагогічні працівники закладів вищої освіти регіону;
– внутрішні стейкхолдери: представники адміністративного апарату університету, науково-педагогічні працівники та здобувачі вищої освіти.
Робота круглого столу розпочалась з характеристики освітньо-професійної програми «Фізична культура і спорт» бакалаврського рівня вищої освіти, яку провів гарант ОПП Юрій Дутчак, в подальшому були озвучені пропозиції проєктної групи програми та пропозиції, що надійшли в процесі обговорення проєкту з 18.04. 2024 року у вигляді рецензій та повідомлень на електронну адресу гаранта, а саме:
- Тимошенко Олексій Валерійович, доктор педагогічних наук, професор, декан факультету фізичного виховання, спорту і здоров’я Українського державного університету імені Михайла Драгоманова, який вказав на доцільність збільшення дослідницької складової освітньо-професійної програми;
- Резенчук Віталій Вікторович, директор Хмельницької обласної дитячо-юнацької спортивної школи, що відзначив необхідність посилення практичної складової освітніх компонент, особливо дисципліни професійної підготовка;
- Кравчук Людмила Степанівна, завідувач кафедри фізичної терапії, ерготерапії, фізичної культури і спорту Хмельницького інституту соціальних технологій Університету «Україна», яка заначила, що зважаючи на досвід вивчених навчальних дисциплін та їх міждисциплінарні зав’язки і з врахування обраної групи видів спорту студентом, вважаємо за необхідне рекомендувати: освітнім компонентам ОПП. 05 «Комплексна курсова робота з теорії спорту», ОПП. 13 «Комплексна курсова робота з теорії і методики спортивного тренування» змінити назви та уповіднити зміст, а саме: ОПП. 05 «Комплексна курсова робота з фахових дисциплін» та ОПП. 13 «Комплексна курсова робота з обраного виду спорту».
- Лопатовський Віктор Григорович, проректор з науково-педагогічної роботи, який порекомендувавз врахуванням вимог Положення про практичну підготовку здобувачів вищої освіти Хмельницького національного університету затверджене наказом ректора від 05.07.2023 р. №24 доцільно змінити назву та зміст освітнього компоненти ОПП 26 «Професійно-орієнтована практика» на «Ознайомлювана фахова практика»
- Майструк Микола Іванович, доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор кафедри фізичної терапії, ерготерапії, який зазаначив, що з метою врахування реалій підготовки фахівців в умовах повномасштабних бойових дій, акцентуючи увагу на кращому відпрацюванні практичних навичок пропоную здійснити перерозподіл аудиторних занять з ОК ОЗП.08 «Долікарська медична допомога у невідкладних станах» зменшивши теоретичну частину та збільшивши практичну.
В ході роботи круглого столу начальник управління молоді, фізичної культури і спорту Хмельницької ОВА Томусяк Наталія Павлівна зазначила, що з врахуванням вимог сьогодення (збройна агресія російської федерації) необхідно скорегувати зміст ОПП 11 «Адаптивний спорт» акцентуючи увагу на формуванні здатностей у майбутніх фахівців для роботи з особами, що отримали свої обмеження внаслідок бойових дій.
Головатюк Василь Сергійович, начальник управління молоді та спорту Хмельницької міської ради, відзначив, що органи місцевого самоврядування Хмельницької міської ради зацікавлені у підготовці висококваліфікованих тренерів-викладачів з видів спорту, що спеціалізуються у підпорядкованих ДЮСШ, а саме: футбол, волейбол, гандбол, баскетбол, регбі, легка атлетика, веслування на байдарках та каное, гімнастика художня, стрільба кульова, теніс настільний, теніс, тхеквондо ВТФ, фехтування, футзал, шахи, велосипедний спорт, веслування.
Директор спортивного ліцею Підгорна Леся Володимирівна, єдиного подібного закладу, у своєму виступі зазначила на необхідності конкретизувати види спорту в особливостях програми: «Професійне навчання здобувачів вищої освіти поєднується з можливістю реалізації та вдосконалення попередньої спортивної підготовки шляхом теоретичного та практичного навчання за спрямуваннями: ігрові, зимові види спорту, спортивний туризм та орієнтування; силові, водні види спорту, веслування, гімнастика; одноборства, легка атлетка, стрілецькі види спорту, шахи, за рахунок обов’язкового курсу дисциплін та проходження практики за профілем майбутньої професії».
Заступник декана факультету фізичної культури Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка Аліна Бондар звернула увагу на подальше розширення співпраці між ЗВО в межах академічної мобільності за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт».
Тренер-викладач секції єдиноборств Хмельницької ОО ФСТ «Динамо» України, випускник 2021 року освітньо-професійної програми, Пасічник Іван Вікторович, зазначив, що доволі часто спортсмени-єдиноборці, що спеціалізуються у певному виді єдиноборства, беруть участь у офіційних змаганнях з іншого виду спорту, вважаю за доцільне здійснити певне узагальнення та уніфікацію видів спорту за специфікою рухів та структурою спортивної діяльності.
Здобувачка вищої освіти академічної групи ФКС-20-1, членкиня фокус-групи спеціальності 017 Фізична культура і спорт Ошипко Вікторія Михайлівна, акцентувала увагу на необхідності до змісту дисциплін професійної підготовки, які вивчають конкретні види спорту більш розширено розглядати питання діяльності суддів (правила змагань, жести тощо) для формування здатностей та вмінь виконувати обов’язки суддів, що особливо важливо для майбутньої тренерської діяльності.
За результатами роботи круглого столу були сформовані пропозиції стосовно перегляду освітньо-професійної програми 017 Фізична культура і спорт задля підвищення якості професійної підготовки майбутніх фахівців фізичної культури і спорту, які будуть розглянуті на засіданні кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту.
Олександр СОЛТИК,
завідувач кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту