Кафедра теорії і методики фізичного виховання і спорту є одним із структурних підрозділів університету з великою і багатою історією, добрими традиціями, вагомими досягненнями та здобутками.   

 Зав. каф., д.п.н., проф.

              Солтик О.О.

Історія становлення і розвитку фізичної культури і спорту сучасного університету розпочалась у 1966 році, коли було вирішено перевести із заочної і вечірньої форм навчання на другий курс денної форми кращих тридцять студентів в реорганізований філіал Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова. Першим викладачем з фізичного виховання з погодинною формою оплати праці у філіал згаданого інституту був зарахований Любинецький В.Й. Через рік Хмельницький філіал вже прийняв на стаціонарну форму навчання студентів із семи спеціальностей.

З відкриттям 1 жовтня 1967 року Хмельницького технологічного інституту побутового обслуговування за оголошеним конкурсом ще Львівським поліграфічним інститутом були зараховані на роботу викладачами фізичного виховання Любинецький В.Й., Кузьмич В.Ф., Свіргунець Є.М., які заснували секцію фізичного виховання у складі кафедри іноземних мов.

Цими викладачами були організовані перші спортивні секції з футболу, спортивної гімнастики та волейболу. Із спортивної бази був лише маленький шкільний спортивний зал у другому корпусі сучасного університету і трохи нижче тимчасовий  шкільний майданчик, на якому проводились перші заняття.

У зв’язку із збільшенням прийому студентів перед початком навчального 1968 року наказом ректора  була створена кафедра фізичного виховання.

В інститут за оголошеним конкурсом були прийняті на роботу молоді викладачі Ткач В.О., Остапчук Л.М., Авузяк В.І., які стали тренувати баскетбол, спортивну гімнастику (жінки) і спортивне орієнтування. На викладацьку роботу також був запрошений діючий майстер спорту з важкої атлетики Кравцов М.І., який успішно виступав на чемпіонатах області, України, Укрради СДСТ «Буревісник». Завідувачем кафедри фізичного виховання був обраний Свіргунець Є.М.

Склад кафедри фізичного виховання

У жовтні 1968 році на організаційній конференції був створений спортивний клуб інституту, який став колективним членом добровільного студентського спортивного товариства «Буревісник» і потім неодноразово визнавався одним із кращих серед навчальних закладів України. Першим головою правління спортивного клубу було обрано Косаря В.Л.

У різні роки на цій виборній посаді працювали Вусатюк М.А., Воронов В.І., Авузяк В.І., а з 1977 року до листопада 2011 року Булелик Р.І., який багато сил, енергії, уміння і наполегливості віддав справі організації фізкультурно-масової роботи серед студентів і звитяжних досягнень спортивного клубу.  Досвід та творчі напрацювання він передав майстру спорту СРСР і УРСР, нині заслуженому тренеру України з вільної боротьби Мозолюку О.В.

Упродовж усього існування кафедри викладацький і допоміжний персонал зі студентським колективом обов’язково щось будував. Тому недарма кафедру фізичного виховання ще називали «будівничою».

Враховуючі великі спортивні досягнення з веслування на байдарках і каное, наявність високопрофесійних кадрів і велике бажання фізкультурно-спортивного активу, керівництва університету, міста й області було прийнято рішення про будівництво водно-веслувальної бази.

На виділеній університету території на березі річки Південний Буг було побудовано, окрім трьох вагончиків для роздягалень студентів і тренерів, готельне приміщення і елінг для зберігання човнів, закладена основа для ігрових майданчиків.

Останні роки, не зважаючи на фінансові труднощі, колектив кафедри продовжує покращувати спортивну матеріально-технічну базу. Запущена в дію у навчальному корпусі фізичного виховання мультемідійна лабораторія, створені сучасні зали для шейпінгу і фізичної реабілітації на базі гуртожитку №3, проведена низка робіт по облаштуванню тренажерної зали.

Разом із розбудовою матеріальної бази університет набував спортивного іміджу. У 1969 році ХТІПО вперше брав участь в Спартакіаді Міністерства вищих і середніх спеціальних навчальних

закладів України і посів почесне третє місце серед ВНЗ  третьої групи. В наступному році інститут в загальнокомандному заліку став срібним призером і був переведений, на той час, в другу групу вищих закладів освіти  і з тієї пори багато десятиліть посідав перші місця майже у всіх студентських комплексних змаганнях серед ВНЗ своєї групи.

Значна робота була проведена спортивним колективом інституту у підготовці до Олімпійських Ігор – 80 у Москві. У цей рік збірні команди  інституту традиційно здобули перше місце на республіканських змаганнях серед ВНЗ України. За спортивні досягнення та велику організаційну роботу в справі пропаганди олімпійських ідей рішенням Оргкомітету Олімпійських ігор у Москві наш інститут, ректор Сілін Р.І., завідувач кафедри фізичного виховання Свіргунець Є.М. були нагороджені почесними грамотами оргкомітету.

Заслужений працівник фіз. вих. і спорту Свіргунець Є.М.

з  чемпіонами Олімпійських ігор  О. Жовнір і Г. Пундик

та переможцями Всеукраїнської Універсіади

Після розпаду Радянського Союзу зруйнувалась і система радянського спорту, в тому числі і студентського. Проте в часи розбудови новітньої історії України спортивний колектив університету зберіг і примножив спортивні традиції минулих років.

Спираючись на багатий досвід, кафедрі, в основному, в складних умовах перехідного періоду, вдалось зберегти достатньо дієву систему фізкультурно-оздоровчої роботи, кількість студенів, які займались в спортивних секціях, надання індивідуального графіку

навчання провідним спортсменам, визначення кращих за наслідками спортивного року і їх матеріальне заохочення, організації традиційних змагань серед факультетів та інші напрямки роботи. За більш як п’ятидесяти років наполегливої праці 14-ти студентам присвоєно найвище спортивне звання «Заслужений майстер спорту»: Сергію Нагорному, Валерію Вешко, Олексію Слівінському – веслування на б/к, Тимуру Таймазову – важка атлетика, Віті Паламарь – легка атлетика, Володимиру Пучі – карате-до, Володимиру Лукашенко, Олегу Штурбабіну, Дмитру Бойко, Ользі Парталі, Галині Пундик, Ользі Жовнір – фехтування, Іван Васильчук – самбо, Василю Михайлінчику – гирьовий спорт, 37 спортсменів стали майстрами спорту міжнародного класу, 257 – майстрами спорту. Тисячі студентів виконали нормативні вимоги спортсменів-розрядників.

Вагомі здобутки є і на міжнародних змаганнях, до найважливіших для університету безперечно відносимо Всесвітні літні універсіади. На цих найпрестижніших змаганнях золотими літерами в історію університетського спорту зробили внесок: Вешко Валерій, Віктор Щерба,  Руслан Стіпанов, Володимир Лукашенко, Олег Штурбабін, Сергій Шкаліков, Ольга Партала, Дмитро Бойко, Торчук Олександр, Паламар Віта, Галина Пундик, Ольга Жовнір, Ірина Кравчук, Дмитро Янчук, які ставали переможцями та призерами.

Загалом студенти та випускники університету вибороли на Всесвітніх літніх Універсіадах 14 золотих, 11 срібних та 1 бронзову нагороди.

Всесвітні Універсіади хоча займають досить вагоме місце в ієрархії міжнародного спорту і користуються великою популярністю в більшості країн світу, але не мають настільки давньої історії і такого престижу як Олімпійські ігри. Олімпійський рух набув дивовижної стабільності і авторитету, прикладом ефективної співпраці людства в ім’я гармонійного розвитку особистості і співробітництва між державами і народами. Тому спортивним щастям для кожного спортсмена стати учасником цього руху, взяти участь в Олімпійських іграх, а ще більшим щастям – завоювати Олімпійську медаль. 13 студентів та випускників нашого навчального закладу освіти у різні роки виступали в складах збірних команд колишнього Радянського Союзу і незалежної України, на дев’яти Олімпійських іграх з 1976 по 2012 рік і вибороли 6 медалей, з них чотири золоті та дві срібні.

 На ХХІІ літній Всесвітній Універсіаді у Південній Кореї (м. Дегу) з ліва на право студенти ХНУ В. Лукашенко, О. Штурбабін,  Є.М. Свіргунець, О. Бородкін, та О. Комарницький

Золотими літерами в спортивній історії нашої країни записані прізвища Сергія Нагорного (веслування на байдарках) і Тимура Таймазова (важка атлетика), які вибороли кожний по золотій і срібній нагороді.

У спортивному комплексі ХНУ, проф. Войнаренко М.П. вручає булаву
Президенту НОК   Бубці С.Н.

У 2008 року відбулася подія, яка стала знаковою для національної команди на Іграх у Пекіні – це були перші золоті медалі шаблісток, серед яких були наші дві студентки Галина  Пундик і Ольга Жовнір.

Указом Президента України за досягнення високих спортивних результатів на XXIX літніх Олімпійських іграх в Пекіні виявлені мужність,

самовідданість та волю до перемоги, піднесення міжнародного авторитету  України Галину Пундик і Ольгу Жовнір (спільно з їх подругами по команді О. Харлан і О. Хомровою) були нагороджені орденами «За заслуги» ІІІ ступеня і їм було присвоєно найвище  спортивне звання «Заслужений майстер спорту України».

У 2004 році на посаду завідувача кафедри обирають молодого і перспективного кандидата наук, майстра спорту України міжнародного класу з веслування на байдарках і каное Солтика О.О., який виріс, сформувався як фахівець в стінах Хмельницького національного університету, де здобув першу вищу освіту.

В зв’язку з необхідністю подальшого розвитку кафедри і суттєвою зміною якісного викладацького складу було вирішено питання у цьому ж році про відкриття спеціальності «Фізична реабілітація» і кафедра стала називатись «Здоров’я людини та фізичного виховання».

Викладачами кафедри опубліковано п’ять навчальних посібників, біля п’ятисот наукових і методичних робіт. Яремчуку В.В., Свіргунцю Є.М. було присвоєно звання «Заслужений працівник фізичної культури і спорту України», одинадцять викладачів кафедри були нагороджені знаком «Відмінник освіти України»: Булелик Р.І., Вусатюк М.А., Кравцов М.І., Кисельов В.Д., Рудніченко М.М., Руснак А.А., Остапчук Л.М., Савченко Р.Є., Свіргунець Є.М., Ткач В.О., Яремчук В.В. Із студентами працюють 9 заслужених тренерів України, 3 майстри спорту міжнародного класу і 10 майстрів спорту. Доцентам кафедри Солтику О.О., Павлюку Є.О., Ребрині А.А. рішенням вченої ради університету затверджені теми докторських дисертацій та надано право керувати аспірантами.

Регбійна команда університету (бронзовий призер чемпіонату України) з
Заслуженим 
тренером України М. Лещенко

            Разом із кадровим забезпеченням перед кафедрою були поставлені якісно нові і амбітні завдання, пов’язані із відкриттям нової спеціальності та ліцензуванням освітньо-кваліфікаційного рівня магістр. Для реалізації цього завдання у 2013 році було прийнято рішення про розділення кафедри здоров’я людини та фізичного виховання на дві окремі кафедри. Цей крок дав змогу максимально сконцентрувати зусилля на вирішення конкретно поставлених завдань і успішно поєднувати підготовку фахівців зі здоров’я людини з навчальним процесом фізичного виховання та реалізацією навчально-тренувального процесу, виступу на спортивних змаганнях тощо.

 Показові виступи спортсменів університету під керівництвом Заслуженого тренера України з вільної боротьби О. Мозолюка

Однак кафедра фізичного виховання не збирається зменшувати оберти в усіх напрямках професійної діяльності, а саме:

продовжувати поєднувати традиції розвитку масового студентського спорту зі спортом вищих досягнень;

постійно покращувати якісний склад кафедри і регулярно забезпечувати власною навчально-методичною літературою;

спільно із кафедрою «здоров’я людини» відкривати нові спеціальності у сфері фізичної культури і спорту.

Окрім того імплементація закону про вищу освіту, інтеграція освіти в Європейську систему, вимагає суттєвого реформування і діяльності кафедр фізичного виховання. Поступовий перехід дисципліни фізичного виховання із нормативної до факультативної форми навчання вимагає кардинальних змін у проведенні занять, збільшенні відповідальності і відношення викладачів до виконання своїх функціональних обов’язків. Разом із реалізацією секційної форми проведення занять, вільного вибору виду спорту та викладача збільшується вага якісного матеріального забезпечення, створення безпечних і комфортних умов занять тощо.

Безперечно, ректорська підтримка, яку кафедра має, дозволяє колективу кафедри і спортклубу працювати за оновленою системою, вивести фізкультурний і спортивний рух в університеті на новий, якісно вищий рівень, ефективно впроваджувати державні і свої ініціативи, а значить, виконувати важливу

соціальну функцію – формування і виховання  гармонічно розвинутого молодого покоління за рахунок пріоритетності в студентський свідомості здорового способу життя, занять фізичною культурою і спортом, як основних засад здоров’я і довголіття.

Ректор Скиба М.Є. після нагородження переможців Всесвітньої Універсіади

            Оглядаючись назад, згадуючи та відзначаючи важливі досягнення, професійні здобутки, знаменні події, спортивні перемоги за 50-ти річну історію сучасний фізкультурно-спортивний колектив, уже двох кафедр, продовжує гідно нести славу, підтримувати традиції, примножувати успіхи.

Лише за останні роки було започатковано професійну підготовку за двома новими спеціальностями. Окрім «Фізичної реабілітації» в університеті успішно здійснюється освітній процес за спеціальностями «Середня освіта (фізична культура)» та  «Фізична культура і спорт», де ведеться підготовка майбутніх вчителів фізичної культури та тренерів-викладачів з обраного виду спорту. Розпочато навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «магістр» за спеціальністю «Середня освіта (фізична культура)». Започатковано у успішно функціонують курси підвищення кваліфікації для тренерів-викладачів.

Якісно покращився професорсько-викладацький склад кафедри. Успішно захистив докторську дисертацію Євген Павлюк. Кандидатами наук стали: Тетяна Чопик, Оксана Павлюк, Олег Квасниця. Анатолій Ребрина отримав звання Заслужений працівник фізичної культури і спорту. Олександру Мозолюку присвоєно звання Заслужений тренер України з вільної боротьби. Новими, проте вкрай важливими і своєчасними виявились нові види викладацької діяльності: публікації статей в журналах, які індексуються Scopusі Webofscience; видання монографій.

Символічно, що саме у 50-річний ювілей кафедра фізичного виховання змінила назву на кафедру теорії і методики фізичного виховання і спорту. Кафедра здоров’я людини у своє п’ятиріччя стала кафедрою фізичної терапії і ерготерапії. Зміна назв кафедр наповнює професійну діяльність новим змістом, розширює спектр діяльності педагогічних працівників, відкриває нові сторінки в історії розвитку фізкультурно-спортивного колективу, дозволяє з впевненістю дивитись в майбутнє.