Спортивно-масова робота
Фізичне виховання і спорт в Хмельницькому національному університеті є невід’ємною частиною формування загальної і професійної культури особистості згідно з вимогами сьогодення, збереження і зміцнення здоров’я, організації та забезпечення здорового способу життя і підвищення рівня працездатності.
Забезпечують фізичне виховання та спортивно-масову роботу в університеті кафедра теорії і методики фізичного виховання і спорту та спортивний клуб.
Фізкультурно-спортивна складова роботи нашого навчального закладу завжди була одним з тих стержнів, біля якого будувалася система підготовки висококваліфікованих кадрів, фізично-здорових професійно-підготовлених спеціалістів.
В часи розбудови новітньої історії України кафедра теорії і методики фізичного виховання і спорту, спортивний клуб університету зберіг і примножив спортивні традиції минулих років. Студенти які навчаються, та випускники університету, крок за кроком піднімають спортивний престиж нашого університету. Згідно з вимогами часу ми здійснювали пошук нових методів і підходів в ринкових умовах.
Для забезпечення цієї діяльності в навчальних планах спеціальностей передбачені навчальні години на дисципліну «Фізичне виховання та основи здоров’я» у кількості 1 аудиторне заняття на тиждень упродовж 1-2 семестрів. Також передбачено з дисципліни «Фізичне виховання та основи здоров’я» підсумковий контроль у кінці навчального року (семестру) у вигляді заліку. Окрім того, на старших курсах заняття різними видами рухової активності можливе за рахунок вибіркових освітніх компонентів, зокрема програм Minorю
Висококваліфіковані викладачі, наявна матеріально-технічна база дозволяють здійснювати фізичне виховання не лише у групах загальної фізичної підготовки, а також групах спеціального медичного відділення, у спортивних спеціалізація та спортивних секціях.
Однією із форм фізичного виховання студентів є самостійні або додаткові заняття у позанавчальний час, які реалізуються на основі платних послуг. Такі заняття проходять з вільної боротьби, атлетичної гімнастики.
Відомо, що масові спортивні змагання є ефективним засобом стимулювання розвитку фізичних і морально-вольових якостей. А це ті якості і риси характеру, які необхідні майбутньому спеціалісту. Виховання студентської молоді під час проведення спортивних змагань важливий і складний процес, який вимагає творчого підходу, розробки спеціальних методик і матеріальних витрат.
На сьогоднішній день в університеті культивуються такі спортивні спеціалізації:
Серед олімпійських видів спорту
- Баскетбол
- Бадмінтон
- Бокс
- Боротьба вільна (жінки)
- Боротьба вільна (чоловіки)
- Веслування на байдарках і каное
- Волейбол (жінки)
- Волейбол (чоловіки)
- Волейбол пляжний
- Гандбол (чоловіки)
- Легка атлетика
- Регбі
- Настільний теніс
- Футбол (жінки)
- Футбол (чоловіки)
Серед неолімпійських видів спорту
- Більярдний спорт
- Пауерліфтинг
- Футзал
- Шахи
Кафедрою теорії і методики фізичного виховання і спорту, спортивним клубом університету постійно приділяється значна увага пропаганді і агітації фізичної культури та спорту. Для цього були задіяні і використані різні форми і методи. Постійно оновлюється наочна агітація в навчальних корпусах, у навчальному корпусі фізичного виховання. Здобутки і досягнення студентів-спортсменів постійно висвітлюються на сайті університету та сайтах кафедр, у засобах масової інформації.
Найкращою пропагандою за здоровий спосіб життя були показові виступи наших спортсменів на університетських святах. Традиційно проводяться фізкультурно-спортивні заходи до Дня фізичної культури і спорту, міжнародного дня студентського спорту тощо.
Великою популярністю серед студентів користується студентська Універсіада. Комплексні студентські змагання серед закладів вищої освіти які проходили у 2024 році за програмою XІХ Літньої універсіади України принесли успіх в найпрестижніших студентських змагання в яких взяло участь 111 закладів вищої освіти. Відповідно до контингенту Хмельницький національний університет змагався у четвертій категорії.
Варто зазначити, що наш заклад в черговий раз продемонстрував високий спортивний рівень, посівши друге місце у своїй групі.
Підводячи підсумок результатів участі нашого закладу на XІХ Літній універсіаді України слід відмітити кращих студентів спортсменів та тренерів викладачів, зусиллями який було здобуто найвища нагорода. Цьогорічна Універсіада проходила за 18 видами спорту. Студенти спортсмени гідно представили наш заклад, змагаючись у шести видах. Найвище досягнення здобула наша регбійна команда під керівництвом майстра спорту міжнародного класу з регбі, доцента кафедри ТМФВС Олега Квасниці. У змаганнях з регбі -7 чемпіонами універсіади стали 10 студентів, а саме:
- Сівак Вадим аспірант
- Кравчук Василь випускник
- Дзяворук Андрій ФКС-20
- Телега Нікіта ФКС-23
- Стецун Богдан ФКС-23
- Сис Владислав ФКС-22
- Шевчук Максим ФКС-22
- Поставник Данило ФКС-22
- Котляров Максим ФКС-23
- Блессінг Кахока КІ-21
Гідно виступили наші легкоатлети вони брали участь у наступних видах програми: біг на 800м, 1500 м та 5000 м. Окремі студенти-спортсмени брали участь у двох видах програми, зокрема Микола Пилипчук та Владислав Галіброда – у бігах на 800 та 1500 м. За підсумками змагань команда Хмельницького національного університету здобула 103 очка.
П’єдестал пошани також підкорився нашим важкоатлетам. Не зважаючи на те, що змагання проходили в умовах воєнного стану, участь у них взяли 108 студентів з 29 закладів вищої освіти 13 регіонів України. В умовах жорсткої конкуренції наша команда важкоатлетів зуміла вдало виступити і принести до загальної скарбнички університету 296 залікових очок.
Честь Хмельницького національного університету захищали 5 студентів факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту, кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту та 1 студент факультету інженерії, транспорту та архітектури.
У ваговій категорії до 71 кілограм напрочуд вдало виступила юна важкоатлетка, студентка першого року навчання спеціальності – Середня освіта (Фізична культура) Глов’юк Каріна здобула для команди золоту медаль. За крок до п’єдесталу опинилася студентка гр. ФКС – 20 Ощипко Вікторія у ваговій категорії до 64 кілограм вона посіла четверте місце.
Загалом вдалий виступ команди з важкої атлетики на ХІХ літньої Універсіаді України дозволив Хмельницькому національному університету посісти третє місце серед вузів ІV рівня акредитації.
Підготували команду майстри спорту з важкої атлетики доцент кафедри ТМФВС Олександр Антонюк та старший викладач Віктор Цісар.
Хмельницький національний університет також був учасником змагань з тхеквондо. За перемогу боролися кращі студенти-спортсмени, які представляли 29 закладів вищої освіти. Участь у змаганнях взяли два студенти факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту: Матковський Микола (група ФКС-22); Романенко Мирослав (група ФКС-21) та студент факультету інформаційних технологій Кулик Назар (група КН-21). В черговий раз високий результат продемонстрували Мирослав Романенко та Микола Матковський, які здобули призові місця. Так, срібну нагороду у ваговій категорії до 87 кг. виборов Микола Романенко. Бронзовим призером універсіади став Микола Матковський у ваговій категорії + 87 кг. Хоча і без призів, проте п’яте місце, яке посів Назар Кулик в категорії до 74 кг., додало до загального залікового кошику 25 очок. В цілому виступ наших студентів приніс Хмельницькому національному університету 88 залікових очок, що дозволило посісти 4 місце серед 29 ЗВО.
Лише один щабель відділив нашу чоловічу команду з гандболу від п’єдесталу пошани. Хмельницький національний університет вперше брав участь у змаганнях універсіади з цього виду спорту, та зважаючи на велику конкуренцію, яка є сьогодні у гандболі це надзвичайно гідний результат. Загалом 3 місце гандболісти принесли найбільшу кількість нагород для університету – 378 очок. Це досягнення було здобуто студентами-спортсменами:
- Червонцев Андрій гр. -ПОТ м – 23,
- Казіміров Михайло ЕАБ – 21-1
- Базелюк Артем гр. РМ -21-1,
- Даховнік Дмитро гр. СОФК 20-1,
- Федючок Дмитро гр. ФКСм 24-1,
- Сосновий Максим – СОФК -22
- Ігнатьєв Олександр, гр. СОФКм-23-1,
- Літинський Роман Фкс 21
- Кульнєв Роман ФКС- 23
- Грицюк Олександр СОФК-23
- Сторожук Владислав ЕМ -23,
- Климчук Вадим – ФКС -23,
- Степаненко Андрій – МН 22.
З 22 по 26 травня 2024 року в Західноукраїнському національному університеті (м. Тернопіль) пройшли фінальні змагання з волейболу серед жінок в залік XIX Універсіади України серед ЗВО. У змагання взяли участь студентські збірні команди з семи регіонів України.
Приємно відзначити, що за збірну команду Хмельницької області виступали студентки Хмельницького національного університету: майстер спорту України з волейболу Вабіщевич Лілія (група СОБ 23) та кандидат в майстри спорту Грязіна Дар’я (група ФКСм 21-1). Ще одна студентка нашого університету, кандидат в майстри спорту України Стрельбицька Анастасія (група ФКС 21-1) на період проведення змагань знаходилась на навчально-тренувальних зборах з підготовки до чемпіонату світу, тому, згідно регламенту змагань університету, було додатково нараховано 36 заохочувальних очок (за першим місцем). Отже, наші дівчата додали у загальну скарбницю 108 очок і ще більше наблизили університет до переможного першого загальнокомандного місця в XIX літньої Універсіади України з жіночого волейболу серед ЗВО. Бажаємо нашим студенткам подальших спортивних перемог!
В місті Чернівці відбулися змагання XIX літньої Універсіади України з настільного тенісу. Студенти ХНУ здобули перемогу у складі збірної команди Хмельницької області серед регіонів:
- майстер спорту України Микитюк Максим (ст.гр. КІ2с-21-1);
- Березовська Єлизавета (ст.гр. УТБКЛ-22-1).
У сумі наші студенти набрали 121 очко.
У м. Умань (Черкаської області) пройшли змагання з футболу серед жінок за програмою ХІХ літньої Універсіади України. В цьому році на фінальних змаганнях зібралися 8 найсильніших студентських колективів.
Незважаючи на напружену боротьбу, гравцям від Хмельницького національного університету не вдалося здобути перемогу. У першій грі наші гравці зустрічалися із командою Умані, яка стала чемпіоном цих змагань. У другій грі змагалися із чемпіонами минулорічної універсіади, гравцями Кам’янець-Подільського національного університету. Разом із тим, ці змагання принесли нам вагомий позитивний досвід та дозволили добавити до залікової скарбнички ще 266 очок.
В цьогорічній Універсіаді взяло участь 111 закладів вищої освіти. Традиційно підведення підсумків відбувалося за категоріями ЗВО.
Зважаючи на збільшення контингенту здобувачів вищої освіти, які навчаються за денною формою, Хмельницький національний університет у 2024 році виборював першість у групі ЗВО 4-ї категорії. За результатами комплексних змагань наш університет посів друге місце серед 29 ЗВО, набравши 3947,5 залікових очок.
За загальними результатами змагань Хмельницький національний університет посів шосте місце серед 111 закладів вищої освіти, які брали участь у студентських змаганнях.
Студенти-спортсмени нашого університету беруть участь у міських, обласних, національних і міжнародних змаганнях та мають не аби які здобутки.
Спортсмени-регбісти Хмельницького національного університету неодноразово успішно представляли наш ЗВО на міжнародній арені. Наразі членами національної збірної України є студент-магістрант спеціальності «Середня освіта (Фізична культура)» Сівак Вадим та випускник Валюс Олег.
У тренерському складі збірної команди України є і викладач Хмельницького національного університету – доцент кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту Квасниця О. М.
Теніс є одним із Олімпійських видів спорту, який користується надзвичайно великою популярністю та завжди викликає інтерес значної аудиторії вболівальників і шанувальників ракетних видів спорту. Водночас у цьому виді спорту постійно присутня велика конкуренція.
Важливо відмітити, що у Хмельницькому національному університеті навчаються студенти, які не лише займаються великим тенісом, але і беруть участь у змаганнях і досягають визначних результатів.
Так, студентка групи ФКС-23 Єва Флєрко брала участь у змаганнях Чемпіонату світу з тенісу, який проходив з 25 по 29 вересня 2023 року в м. Херсонісос (Греція). Єва брала участь у двох видах програм серед дівчат віком до 18 років. Незважаючи на різні види програм, Єва виборола два перших місця у категорії «Поодинокий розряд» та у програмі «Мікст», де вона змагалася у парі разом із Пьєром де Гарам із Франції. А у «Парному розряді», разом із австралійською спортсменкою Месі Кейтлін Лейн, виборола срібні нагороди.
Ця перемога стала не лише видатним спортивним досягненням, а також відкриє великі перспективи для подальшої участі у Дефлімпійських змаганнях, які відбудуться у 2025 році, на які Єва здобула ліцензію.
На сьогоднішній день гандбольний клуб «Галичанка», є багаторазовим чемпіоном України супер ліги серед жіночих команд. До складу даної команди входить гравчиня з Хмельницького національного університету студентка групи ФКС – 21, майстер спорту України, член молодіжної збірної України – Марія Поляк.
Спортсменка вдало дебютувала на змаганнях, у поєдинку 1/8 фіналу Європейського Кубка EHF захищаючи ворота своєї команди.
Дебютантом на Чемпіонат Європи в Римі (Італія) у складі збірної команди України з вільної боротьби серед юніорів був студент Хмельницького національного університету, факультету міжнародних відносин групи МЛМС-20-1 Додь Назар, який виборов бронзову нагороду.
У місті Будапешт (Угорщина) на Puskas arena проходив Кубок світу з кікбоксингу WAKO, який входить до серії найпрестижніших змагань з кікбоксингу – Kickboxing World Series. Важливо відзначити, що вагомий внесок у командний успіх наших кікбоксерів зробив студент групи ФТ-21-1 факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту Хмельницького національного університету Назар Шалавінський. У напруженій боротьбі Назар виборов бронзову нагороду.
Хороші здобутки мають і наші веслувальники, на чемпіонаті світу з веслувального марафону відразу четверо наших студентів-спортсменів представляли збірну команду України в місті Метковіч (Хорватія). А саме: Микола Мельник студент групи ФКСм-23-1, Тетяна Зозуля студентка групи ФКСм-24-1, Анастасія Дежицька студентка групи СОФК-22-1, Артем Мельник студент групи ФКС-21-1, факультету здоров’я, психології фізичної культури та спорту. У каное одиночці серед молоді 11 місце посів Артем Мельник студент групи ФКС-21-1 факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту, а серед молоді у жіночій каное дванадцятою була студентка групи ФКСм-24-1 Тетяна Зозуля. Микола Мельник у байдарці-двійці фінішував вісімнадцятим. Та найкращий результат здобула студентка групи СОФК-22-1, факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту Анастасія Дежицька, вона виборола срібну нагороду чемпіонату світу серед молоді.
У відносно новому та екзотичному виді спорту веслування на човнах «Дракон», який набирає популярності в нашій країні, 8 студентів-веслувальників стали чемпіонами та призерами чемпіонату України, а саме: а саме: факультету здоров’я, психології фізичної культури та спорту Назар Лозинський, Костянтин Флорчук студенти групи ФКСм-24-1, Артем Мельник студент групи ФКС-21-1, Марія Євдокимова студентка групи СОФКм-23-1, Софія Дячок, Ангеліна Слинюк студентки групи СОФК-20-1, студентка групи ФПЛ-20-1 міжнародних відносин Тетяна Зозуля.
На чемпіонаті Європи у м. Баньолес (Королівство Іспанія) з веслування на човнах «Дракон» у складі збірної команди України брала участь студентка Хмельницького національного університету, факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту, групи СОФКм-23-1 Марія Євдокимова.
Виступаючи в десятимісному човні на різних дистанціях Марія стала триразовою чемпіонкою Європи.
Вдало виступає і команда з чоловічого гандболу ХНУ-ДЮСШ у вищій лізі чемпіонату України.
Упродовж всього сезону гравці успішно виконували настанови тренерського колективу команди Катерини Заспи та професора кафедри фізичної терапії, ерготерапії Олега Базильчука.
В результаті наші студенти у складі команди здобули титул чемпіонів України серед команд вищої ліги.
Хмельницький національний університет представляли студенти:
Червонцев Андрій гр. ПОТ м – 23,
Базелюк Артем гр. РМ -21-1,
Федючок Дмитро гр. ФКСм 24-1,
Літинський Роман гр. ФКС-21-1,
Мацюк Іван гр. АІ-21-1.
Тренувальний процес відбувався на базі спортивного корпусу Хмельницького національного університету та спортивної зали Хмельницької дитячо-юнацької спортивної школи №1.
Слід зазначити, що наші студенти беруть активну участь у благодійних заходах. Так 5 жовтня 2024 року у місті Хмельницькому відбувся благодійний забіг «Сталевий кордон 3.0». Окрім позитивних емоцій, які дає участь у масових стартах, цей захід мав ще багато важливих завдань, зокрема: підтримка наших військовослужбовців, які захищають Україну, допомога у зборі важливих технічних засобів захисту дня наших збройних сил.
Важливо відмітити, що серед учасників благодійного забігу були викладачі та здобувачі вищої освіти Хмельницького національного університету. Незважаючи на дощову погоду усі забіги відбулися, і це не вплинуло на масовий характер цих змагань.
Так, на дистанції 1000 м. два студенти стали переможцями цього забігу. Микола Наконечний, група ФКС-23-1, став чемпіоном забігу а Роман Окоманчук, група ФТЕ-23, виборов срібло на цій же дистанції.
Студенти університету беруть активну участь у змаганнях із спортивного орієнтування. На території Хмельницької області у м. Кам’янець-Подільському с. Зінківці 15 вересня пройшов відкритий особистий Чемпіонат Хмельницької області зі спортивного орієнтування.
Хмельницький національний університет представляли студенти факультету здоров’я, психології, фізичної культури та спорту, першокурсники гр. СОФК-24-1 Габаль Марія, Куковіцька Юлія, Желізняк Сергій, Кравчук Станіслав, Крючков Богдан, Сторожук Павло.
Високу спортивну готовність та впевненість у своїх силах продемонстрували Куковіцька Юлія – золотий призер Чемпіонату та Габаль Марія – бронзовий призер зі спортивного орієнтування.
Кафедрою фізичної терапії, ерготерапії, кафедрою теорії і методики фізичного виховання і спорту, спортивним клубом університету постійно приділяється значна увага пропаганді і агітації фізичної культури та спорту. Для цього були задіяні і використані різні форми і методи. Постійно оновлюється наочна агітація в навчальних корпусах, у навчальному корпусі фізичного виховання. Здобутки і досягнення студентів-спортсменів постійно висвітлюються на сайті університету та сайтах кафедр, у засобах масової інформації.
Найкращою пропагандою за здоровий спосіб життя були показові виступи наших спортсменів на університетських святах. Традиційно проводяться фізкультурно-спортивні заходи до Дня фізичної культури і спорту, міжнародного дня студентського спорту тощо.
Викладачі кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту, фізичної терапії, ерготерапії активно долучилися до проведення Олімпійського уроку в закладах середньої освіти міста Хмельницького, на прикладах досягнень наших студентів-олімпійців пропагують Олімпійські ідеї.
Щорічно, по закінченні спортивного сезону проводяться огляди-конкурси, на яких визначається:
- «Десятки кращих спортсменів року»;
- «Кращі групи спортивного вдосконалення».
Десятка кращих спортсменів університету
- Пелих Дмитро – 2-ге місце на кубку світу, 2-ге місце на чемпіонаті Європи, з універсального бою, МСУМК.
- Дежицька Анастасія – 2-ге місце на чемпіонаті світу, (серед молоді), 1-ше місце на Чемпіонаті України з веслування на б/к МСУ, член національної збірної команди України.
- Стрельбицька Анастасія ФКС-21 КМСУ. Бронзова призерка кубку України та бронзова призерка чемпіонату Світу з волейболу.
- Додь Назар – 3-тє місце на чемпіонаті Європи з вільної боротьби (серед юніорів) МСУ.
- Євдокимова Марія – триразова чемпіонка Європи з веслування на човнах «Дракон», 2-ге місце на чемпіонаті України з веслування на б/к, МСУ, кандидат в члени національної збірної команди України.
- Поляк Марія – учасниця 1/8 фіналу Європейського Кубка EHF, (Галичанка), чемпіонка України з гандболу, МСУ.
- Павлова Ганна – 5-те місце на Європейських Іграх (серед юніорів), 9-те на чемпіонаті світу, 1-ше місце на Чемпіонаті України з веслування на б/к, МСУ, член національної збірної команди України.
- Зозуля Тетяна – 5-те місце на чемпіонаті Європи, ІІ місце на чемпіонаті України з веслування на б/к, МСУ, член національної збірної команди України.
- Мельник Артем – 5-те місце на чемпіонаті Європи (серед молоді), ІІІ місце на чемпіонаті України з веслування на б/к, МСУ, кандидат в члени національної збірної команди України.
- Мельник Микола – 9-те місце на чемпіонаті світу, володар Кубка України з веслування на б/к, МСУ, член національної збірної команди України.
- Орлов Віталій – 1-ше місце в Кубку та чемпіонаті України з регбі-7, МСУ, член національної збірної команди України.
- Костюк Анатолій – 1-ше місце на чемпіонаті України з бойового самбо, МСУМК.
Кращі групи спортивного вдосконалення
- Веслування на байдарках і каное. (4 спортсмени в складі національної збірної команди України, 3 спортсмени кандидати і 2 в резервному складі).
- Регбі (чоловіки) – чемпіони України.
- Гандбол (чоловіки) – чемпіони України.
Щорічно до Дня фізичної культури і спорту у Хмельницькому національному університеті проводяться урочисті засідання студентів спеціальностей «Фізична культура і спорт», «Середня освіта (Фізична культура)», студентів-спортсменів університету та викладачів кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту та кафедри фізична терапія, ерготерапія. За спортивні здобутки відзначають кращих викладачів кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту, та кафедри фізичної терапії, ерготерапії.
Цінними подарунками і грамотами спортивного клубу університету нагороджуються кращі спортсмени року.
Доброю традицією є проведення у вересні змагань між першокурсниками спеціальностей «Середня освіта (Фізична культура)», «Фізична культура і спорт» та викладачами кафедри теорії і методики фізичного виховання і спорту. Вересень особливий місяць, оскільки в ньому проходить багато подій, присвячених фізичній культурі і спорту. Так, у другу суботу вересня (на цей рік припало на 14 вересня) в Україні відзначають професійне свято – День фізичної культури і спорту. А 20 вересня по всьому світу відзначають Міжнародний день студентського спорту.
З цієї нагоди 12 вересня в манежі навчального корпусу фізичного виховання пройшов турнір з футзалу між здобувачами вищої освіти першого курсу спеціальностей «Фізична культура і спорт» та «Середня освіта (Фізична культура)». Змагання проходили за наступною схемою. Спочатку пройшла гра між здобувачами вищої освіти. Далі переможці зустрічалися у фінальній зустрічі із командою викладачів університету.
Надзвичайно напруженою і цікавою пройшла гра між майбутніми учителями фізичної культура та майбутніми тренерами-викладачами. Лише з перевагою в один м’яч перемогу здобули студенти спеціальності «Фізична культура і спорт». Наступною грою була зустріч між викладачами і студентами. У поєдинку досвіду і молодості попереду виявився досвід. З рахунком 3 – 2 перемогу здобули викладачі.